Marselisvej 3

8000 Aarhus C

    Solgt

    Velbevaret og opdateret mønstervilla midt i byen

    AARHUS C – Med kort vej til vandkanten ved Tangkrogen og hyggelige Marselisborg Lystbådehavn samt gåafstand til torvet på Ingerslevs Boulevard og Frederiksbjergs inspirerende udvalg af specialbutikker og spisesteder kan du næsten ikke bo mere centralt end på Marselisvej. Her har dine børn gåafstand til hele deres skolegang med både Forældreskolen og Marselisborg Gymnasium inden for få hundrede meter. Der er heller ikke langt til Frederiksbjerg Idrætscenter, hvor du finder et væld af idrætstilbud.

    Du skal dog også bare ned for enden af vejen for at kunne løbe ind på Marselisborgskovenes stier og få pulsen op under trækronerne. Men skoven, Mindeparken og dyrehaven er naturligvis også oplagte til udflugter i lavt tempo, hvor du rigtigt kan nyde den friske luft og roen.

    En del af Den Hvide By
    Marselisvej er en af de smukkeste gader i Aarhus og er med sine brede græsstykker mellem fortovet og vejen, hvor boligerne er hævet lidt op, måske Danmarks første – omend meget ekstraordinære –– villakvarter. Her ligger de gamle pragtvillaer side om side og fortæller et kapitel af Aarhus’ historie fra 1909, hvor rækken af villaer på den ene side af vejen blev opført til landsudstillingen Den Hvide By af den berøømte arkitekt og anerkendte byplanlægger Egil Fischer.

    Han valgte i sin tid at placere husene først, og derefter adskilte han grundene. På den måde ligger villaerne forskudt og ganske ugeneret i forhold til hinanden. Marselisvej nr. 3 var intet mindre end hovedpræmien i lotteriet på landsudstillingen, hvor de ni såkaldte mønstervillaer blev opført som eksempler på det gode håndværk og arkitektur. Både håndværket og arkitekturen er bevaret og nænsomt opdateret. Bl.a. er der nyt sortglaseret tegltag og nye vinduer på første sal, ligesom det karakteristiske bindingsværk er restaureret.

    Omgivet af et prægtigt haveanlæg
    Villaen er omgivet af en skøn, opvokset have, som er anlagt i 2010 med hjælp fra en arkitekt. Her finder du hyggelige uderum i de forskellige afdelinger – eksempelvis den sydvendte terrasse og gårdhave, hvor du kan sidde helt ugeneret og nyde solen til lyden af springvandet i midten. Over terrassen kan du køre en bred markise ud og tænde varmelamperne – og på den måde lade udehyggen strække sig til sent.

    Ligesom haven først folder sig ud, efterhånden som du træder ind i de forskellige afdelinger, holder mønstervillaen også lidt igen. Fra vejen ser du kun gavlfacaden med indgangspartiet, der sammen med den brostensbelagte gårdsplads giver en statelig velkomst. Den dobbelte garage fra 2010 rummer eget køkken og toilet og er derfor oplagt til gilder for op til 40 feststemte personer – og endnu flere, hvis du sætter et telt op på gårdspladsen. Både telt, langborde og bænke ligger klar på garagens loft.

    Originale detaljer og en særlig atmosfære
    Villaen har som nævnt mere end 100 år på bagen, men ældes med ynde takket være de gode materialer, den solide konstruktion og den kærlighed, som de skiftende ejere har haft til de smukke rammer. Du mærker derfor stedets sjæl og atmosfære i de mange velbevarede originale detaljer – bl.a. stuernes egeparket i en ubrudt mosaik af kvadrater og vinduerne, som har beholdt deres flotte buede glas.

    Samtidig er hjemmet opdateret til et moderne familieliv. Eksempelvis er det tidligere anretterkøkken og køkken i dag slået sammen til et stort køkken med nyere inventar og direkte adgang til den pragtfulde spisestue, der blev føjet til i 1940, og som matcher den oprindelige stil. Her har du et flot kig til baghavens grønne univers og udgang til terrassen og gårdhaven. I gulvet finder du desuden stadig messingdækslet til kaldeanlægget, der fik tjenestepigen til at rykke ud.

    Fem værelser oppe og flere muligheder i kælderen
    Mens stueetagen består af de prægtige stuer en suite og køkkenet – foruden hall’en og gæstetoilettet – ligger den private afdeling påå førstesalen med hele fem værelser og et badeværelse. Du kan nemt få et værelse mere ved at opdele et af værelserne, sådan som det tidligere har været. Kviste skaber ekstra rummelighed i værelserne, og fra det ene har du tilmed udgang til en balkon med en flot udsigt over haven og de grønne omgivelser. I forbindelse med soveværelset har du et dejligt påklædningsværelse med hylder og skabe til hele garderoben.

    I den store kælder har du 130 nyligt renoverede kvadratmeter med gode, anvendelige rum til mange forskellige formål. Med egen indgang og badeværelse er det oplagt at benytte kælderen til at vaske den beskidte løbetur i skoven af sig. Du kan desuden smide løbetøjet i vaskemaskinen med det samme, inden du bevæger dig op i stueetagen med en velvalgt flaske fra vinkælderen.

    Her får du og familien en bolig med historie og atmosfære samt god plads til alle. Inde som ude lægger de arkitekttegnede rammer op til at nyde tilværelsen med nærhed til by, vand og skov.

    Relaterede ejendomme