Virup Skovvej 23
8530 Hjortshøj
Arkitekttegnet familievilla med højt til loftet
Sydvendt have og gode terrasser
For enden af en stille villavej med flere nyere villaer ligger nummer 23 omgivet af en overkommelig, opvokset have, der primært består af græs med plads til leg og boldspil. Når du har parkeret bilen i den dobbelte carport for enden af den rummelige indkørsel, kan du tilslutte dig resten af familien på den sydvendte træterrasse mod haven, hvor en stor elstyret markise kan skygge for den bagende sol eller give læ for duggen, når en hyggelig sommeraften i det fri skal fortsætte til sent.
Terrassen fortsætter rundt om villaen - charmerende opdelt med niveauforskel. Du har derfor flere opholdssteder at vælge imellem, og med flere udgange fra hjemmets opholdsrum er der aldrig langt ind til det store amerikanerkøleskab efter mere kølig saft, isterninger, eller hvad der nu er stemning for. Den ene terasse er sydvendt, den anden er vestvendt.
Med den ensidede taghældning har arkitekterne givet villaen en særlig karakter. Og fra din egen grund bemærker du slet ikke solcellerne, der ligger på taget og nærmest sikrer dig gratis strøm året rundt, fordi det er anlagt under en tidligere ordning.
Fred, ro og højt til loftet
Hjemmet åbner sig mod haven, hvor vinduer i flere niveauer lukker masser af lys ind. Du bemærker hurtigt, at her er tænkt over indeklimaet, der styres i alle rum af Genvex-anlægget. El-automatiske solskærme sørger sammen med gulvvarme overalt for en behagelig temperatur. I køkken-alrummet og opholdsstuen, hvor stuen i takt med grundens forløb er hævet i niveau, giver loftshøjden en fantastisk rumfornemmelse, og akustiklofter er med til at sikre en god lydfornemmelse.
De mørke fliser på gulvet skaber sammenhæng mellem bryggers, gang, alrum og badeværelserne og danner en fin kontrast til de mange hvide overflader. I køkkenet har du godt med arbejdsplads - og ved øen i midten kan ungerne sidde med lektierne, mens du sørger for aftensmaden. I stuen og på alle værelserne bidrager trægulvene med en varme, der gør rummene endnu hyggeligere. Du kan skrue ekstra op for hyggen i stuen ved at tænde op i brændeovnen.
De fleste af værelserne er fordelt på én række mod nord, hvor taghældningen er lavest, hvilket skaber nogle gode, private rum. Huset er bygget i kvalitetsmaterialer - blandt andet er alle vinduerne lydruder til sikring af ro i et allerede roligt område. Det ene af værelserne er i den høje, sydvendte side, hvor loftshøjden er udnyttet til en hems, de ældre børn vil elske. Store indbyggede skabe i gangarealet giver plads til alles garderobe uden at optage plads på værelserne, og med to gode badeværelser er der også chance for, at alle kan komme til ved håndvasken. Det ene af badeværelserne har bruseniche, mens du i det andet kan vælge mellem stort badekar og bruseniche, når eksempelvis en svedig løbetur i de naturrige omgivelser skal vaskes af.
Lyse, rummelige og moderne rammer til familielivet i fredelige, grønne omgivelser kun 15 minutters kørsel fra Aarhus. Hjortshøj har alt, hvad du og familien behøver, og jeres arkitekttegnede villa behøver ingen vedligehold de næste mange år.