Bernhardt Jensens Boulevard 87, 10.

8000 Aarhus C

    Solgt

    Penthouse på 319 kvm med stor tagterrasse og orangeri

    319 kvadratmeter med rene linjer på toppen
    Ejendommen er opført i 2016, og alt er derfor stadig som nyt både inde og ude. Det ser du tydeligt, når du parkerer i den lyse parkeringskælder, hvor du har mulighed for to p-pladser. Herfra fører elevatoren dig direkte op til din hoveddør på 10. etage, hvor lejligheden breder sig over samtlige 319 kvadratmeter. Med store vinduer i alle retninger strømmer lyset ind i rummene, der også er præget af glatte, hvide vægge og lofter, lyse trægulve og lyse fliser.

    Som kontrast til den levende udsigt er indretningen præget af yderst rene linjer, der sikrer, at udsynet kommer til sin ret. Du kan eksempelvis følge Molslinjens fart til og fra havnen, ligesom andre både skaber liv på vandet. De rene linjer giver også dig og din familie mulighed for at indrette jer, som I vil, på de i alt fire gode værelser. Indbyggede skabe og dedikerede garderoberum er med til at opretholde det enkle udtryk, som fraværet af radiatorer også bidrager til.

    De brede gangarealer udgør fleksible rum, som du kan indrette til åbne fællesrum, hvor småfolk kan lege og være sammen, ligesom her kan være hjemmekontor og meget andet. Rammerne er lige præcis så tilpasningsdygtige, som dine behov kræver det.

    Skønne fællesrum med lys, luft og udsigt
    Køkkenet, spisestuen og opholdsstuen ligger samlet i den ene ende af den store lejlighed med åben forbindelse til hinanden. Med både vinduer og glasdøre til alle sider er du sikret et dejligt lysindfald og godt udsyn til omgivelserne. Herfra kan du træde ud på to af de i alt fem gode altaner, ligesom du to trin op træder ud i orangeriet eller ud på den store tagterrasse. Orangeriet forlænger sommersæsonen i begge ender; her kan du nyde solens stråler fra tidligt forår til ud på efteråret, mens du ser naturen skifte farve. Også tagterrassen giver dig masser af sommerglæde med kølig rosé og en mageløs udsigt. Det er nu også et perfekt sted at skåle nytåret ind, mens luften over byen eksploderer i et sandt festfyrværkeri af farver.

    I køkkenet har du masser af arbejdsplads ved den store, fritstående ø, der også kan agere buffet og barbord for festerne på terrassen. Blandingen af hvide og sorte elementer fungerer perfekt i de lyse rammer, og køkkenet er veludstyret, når familiens masterchef skal lave lækker mad, der matcher oplevelsen her på toppen af det hele. De to store stuer en suite giver også uanede muligheder for, at du og familien kan indrette jer, som I ønsker, så I får mest muligt ud af rummene og den gode udsigt. Har du f.eks. altid drømt om et langt spisebord med plads til mange gæster, har du en oplagt mulighed i spisestuen her, der både har længden og bredden til det.

    Alt i alt er her tale om et lyst og skønt penthouseparadis, der giver en stor følelse af frihed - dels på grund af den centrale placering i forhold til byen, og dels på grund af pladsen og luften omkring dig her i højden. Med fem altaner og den store tagterrasse med orangeriet kan du altid finde et sted med ny udsigt, læ og sol. Tag morgenkaffen mod øst, og slut dagen af med en drink i skæret fra solnedgangen over skoven.

    Oplev livet på toppen, hvor kombinationen af lys, luft og udsigt i smukke rammer med rene linjer giver familien et hjem i særklasse. Gode rum til såvel samvær som solotid. Helt tæt på byen og med mange uderum, der giver dig fuldt udbytte af beliggenheden og frit udsyn over kongeriget.

    Relaterede ejendomme