Toftesvinget 23

8250 Egå

    Solgt

    Velholdt og moderniseret villa med havudsigt i Egå

    Løbende renoveret og tæt på vandet
    Den lange indkørsel fører dig det sidste stykke hjem fra den stille og rolige villavej. Det er ikke til denne side, at villaen åbner sig op og folder sig ud. Det har du til gode, til du træder indenfor. Du kan parkere i garagen for enden, hvor du også har plads til cykler, haveredskaber og anden opbevaring, eller lade bilen stå i indkørslen. Når du stiger ud i det fri, bemærker du med det samme nærheden til vandet. Havets svage brusen, den friske luft og det fantastiske lys fortæller dig, at du er hjemme.

    Allerede udefra ser du, at villaen er yderst velholdt. Den hvide facade, det mørke tag og inddækningerne i zink står skarpt og emmer af høj kvalitet. Og så er boligen omkranset af en dejligt ugenert og nem have. Der ligger ingen andre huse mellem dig og stranden, så udsigten er fantastisk. Nyd den i solen på terrassen eller på en af de to balkoner.

    Udsigt, åbenhed og rummelighed
    Den rummelige hall, der er hele hjemmets bindeled, tager imod dig - og herfra har du næsten uanede muligheder. Glasdøren mod sydterrassen lokker dig udenfor, mens døren ind til den lyse, åbne stue drager dig mod udsigten gennem det store glasparti i gavlen, der vender mod vandet. Med loft til kip åbner rummet sig virkelig op mod udsigten. Træd ud på den østvendte balkon, hvor du kan starte dagen med morgenkaffen i de første spæde solstråler, der får vandoverfladen i horisonten til at glimte.

    Stuen ligger i åben forbindelse med køkken-alrummet, og de rum udgør til sammen hjemmets hjerte, hvor familien samles. Fra alrummet kan du desuden træde ud på endnu en balkon med havudsigt - en udsigt, der strækker sig helt ind til køkkenbordet, hvor du har godt med arbejdsplads. Ungerne kan sidde til højbords med lektierne, mens du får styr aftensmaden.

    Gode værelser og rummelig kælder med sauna
    Foruden et lyst og praktisk bryggers og et gæstetoilet optager værelsesafdelingen resten af stueetagen. Her kan familien fordele sig på de fire gode værelser, der deles om det nyere badeværelse.

    I kælderen finder du endnu et badeværelse, så alle kan komme til, når familien skal ud ad døren samtidig. Ved siden af badeværelset ligger den velfungerende sauna, som er guld værd efter en vinterbadetur, hvor du trænger til at mærke varmen brede sig i kroppen efter det kolde gys..

    Derudover huser kælderen flere gode rum til opbevaring af f.eks. din vinsamling eller til hobby, leg og selskab. I den store gildestue kan du have både hjemmebar og poolbord, så du og dine gæster kan få en hyggelig aften, selv om det ikke lige er terrassevejr.

    Er drømmen at bo med havudsigt i et velholdt og moderniseret hus, der er lige til at flytte ind i, så kom og oplev Toftesvinget 23. Her sikrer udsigt, beliggenhed, lokalsamfund og den korte afstand til Aarhus de optimale rammer for familien de næste mange år.

    Relaterede ejendomme