Elverdalsvej 18

8270 Højbjerg

    Solgt

    Familievilla med rammerne til det aktive liv

    Selvforsynende - også med dukkerter
    I sig selv er den gamle murermestervilla fra 1928 et aktivt sted, hvor udelivet hurtigt bliver en del af hverdagen. Den store plæne udgør nærmest en boldbane, og her er små oaser samt det gamle legehus, som nu agerer hjem for en lille hønsefamilie. Og med de gamle frugttræer, hønsene og køkkenhaven kan du næsten være selvforsynende det meste af året.

    Hvad du ikke finder i haven, finder du sikkert på det nærliggende Kridthøj Torv, hvor slagteren, fiskehandleren og de øvrige butikker har det, der skal til. Og i tilbygningen fra 70'erne er der desuden indrettet en indendørs swimmingpool med glasloft og -vægge, så solen opvarmer rummet og vandet fra maj og langt hen på sensommeren. Og ude på den overdækkede del af terrassen kan de lange, lyse sommeraftener nærmest blive uendelige, for her har de nuværende ejere indrettet et privat shelter med både udekøkken og et sovemiljø. Nyd en nat i den friske luft - på camping i din egen have - med alle de hjemlige bekvemmeligheder inden for rækkevidde.

    Masser af plads og sjæl
    Villa Otium, som hjemmet hedder, lever op til sit navn; for du mærker hurtigt den livsnydermentalitet, der hersker på adressen. Og det er uanset, om der flytter børn med ind her eller ej. Samtidig er der tale om en bolig, som er skabt til at blive brugt, og som i den grad er blevet det, siden den blev opført for snart 100 år siden. Gennem tiden har der boet mange forskellige mennesker, som har bygget til og om, for at boligen skulle passe perfekt til dem.

    Resultatet vil nogen måske kalde stilforvirret, men sætter du og familien pris på sjæl og nytteværdi, så vil I hurtigt føle jer hjemme her, hvor du bl.a. kan udfolde dine kreative evner i kælderens hobbyrum og værksted - med mulighed for erhverv - imens de øverste etager rummer store, brugbare rum. Trods alderen og de små skævheder holder villaen sig rigtig godt takket være en løbende modernisering, der er sket med respekt for de gamle detaljer, som er bevaret - fx de gamle paneler, gulve og døre samt det smukke stukloft i den gamle stadsestue.

    Det skønne lysindfald i alle rum skaber en særlig venlig stemning, selv på mørke regnvejrsdage. Og om vinteren - når ilden knitrer i brændeovnen, og varmen breder sig - kan du passende sætte dig til rette med en god bog i en stol i den flotte, runde karnap og få det sidste ud af dagens lys. Hverdagen får hurtigt sin daglige gang i køkkenet og stuerne i stueetagen, hvor familien samles om måltiderne, mens værelserne er henlagt til førstesalen. Men alt i alt er der tale om et hjem, der former sig efter livet og byder på mange muligheder og oplevelser.

    Den perfekte bolig til den aktive familie, for hvem et hjem er mere end bare et sted, man sover og spiser - men et levested. Her leves livet, som I definerer det, midt imellem land og by og med alt, I behøver, lige udenfor. Skønnere bliver det ikke - for skønhed, som man siger, afhænger af øjnene, som ser.

    Relaterede ejendomme